Opona kołem się toczy

Zużyte opony samochodowe stanowią problem i są u nas najczęściej wychwytywanym obiektem niecnego procederu jakim jest nielegalne pozbywanie się śmieci, na przykład wywożenie do lasu.
Problem jest ogólnoświatowy, wysypiska starych opon robią przygnębiające wrażenie, choć są ciekawym obiektem dla fotografów.
5 lat temu świat obiegły zdjęcia pożaru największego na świecie składowiska zużytych opon, które znajduje się w jednym z najbogatszych państw – Kuwejcie (w miejscowości Al-Jahra). Płonące opony w takiej ilości to ogromna katastrofa ekologiczna.
Technolodzy nie od dziś głowią się, jak zmniejszyć „odpadowość” opon, jak i do czego wykorzystać je ponownie.
Odpowiednio przetworzona stara opona to źródło plastycznej masy gumowej. Produkuje się z niej może nieskomplikowane, ale bardzo przydatne rzeczy. Są to między innymi odboje czy maty oborowe.
W Japonii ze sproszkowanej opony wytwarzane były maty kolejowe, które miały za zadanie zmniejszyć emisję hałasu. W ten sposób wykonano 131 km trasy kolejowej i do tego celu użyto około 70 tys. ton zużytych i sproszkowanych opon.

Oto kilka bardziej wyrafinowanych ciekawostek

opona inaczej

Kolekcja naczyń Black Ruby

Holenderska projektantka przemysłowa, Debbie Wijskamp, stworzyła w 2012 roku fantastyczną kolekcję domowych artykułów „Black Ruby” wykonanych w całości z gumy z recyklingu. Aby stworzyć kolekcję, Debbie Wijskamp opracowała technikę, która zamienia powszechnie dostępny proszek gumowy w wodoodporne, maleńkie „kamyczki” i łączy je za pomocą spoiwa poliuretanowego. Poprzez formowanie powstają dość dziwnie wyglądające filiżanki, talerze, miski i naczynia. Są to jednak funkcjonalne przedmioty codziennego użytku.

 

 

opona inaczej

Opona jako pufa z drukarki 3D

 

Z kolei firma Emerging Objects z San Francisco zajmująca się drukiem 3D wprowadziła w 2016 roku sproszkowane wg własnej metody opony na stałe jako materiał do tworzenia designerskich mebli ogrodowych oraz paneli do wyciszania budynków.

 

 

 

 

 

 

opona inaczej

Opona jako łabądek

Z lżejszych tematów, to warto wspomnieć o „walorach ozdobnych” opon. Wystarczy nieco smykałki i artystycznego smaku i ozdoba ogródka w postaci zgrabnego łabądka gotowa. Nie mówiąc już o ogrodzeniu rabatki. Każdy z pewnością nie raz spotkał takie, skądinąd pro ekologiczne produkcje.

2018-03-15T11:23:22+00:00 Marzec 7th, 2018|zagospodarowanie odpadów|0 Comments

Leave A Comment